Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Marcowe spotkanie DKK w Ożarowie

W końcu po długiej przerwie, w poniedziałkowe popołudnie (tj. 15.03.2021), odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie ożarowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej. Nasze zebranie rozpoczęło się miłym akcentem - wręczeniem nagrody w konkursie za najlepszą recenzję listopad 2020 r. Panu Edwardowi Liwińskiemu (recenzję można pobrać w pliku załączonym do artykułu). A potem nasze rozmowy skupiły się wokół książek: One płoną jaśniej - opowiadającej o losach kobiet w małych indyjskich wioskach oraz Planeta K mówiąca o pracy w japońskiej korporacji.

 

One płoną jaśniej to książka na łamach której poznajemy losy dwóch nastolatek - Purnimy i Shawity, które urodziły się wiosce Indrawalli. Autorka Shobha Rao w dobitny sposób przedstawia najpowszechniejszy scenariusz życia biednych dziewczynek (kobiet) urodzonych w Indiach. Gwałty, przemoc fizyczna, poniżanie czy oblewanie gorącym olejem są na porządku dziennym. Rodząc się dziewczynką w Indiach już na starcie jesteś skreślona, ponieważ należysz najpierw do ojca a później do męża, którzy mogą zrobić z Tobą wszystko. Liczy się tylko bezwzględne posłuszeństwo, a i ono nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Autorka kreuje główne bohaterki na wojowniczki, ale ich życie wcale nie jest inne. Wręcz przeciwnie. Purnima i Sawitha przeżywają piekło, ale mają w sobie tę iskrę buntu i siłę do tego by samej kreować swój los. Ta książka wzbudza wiele emocji, oraz kontrowersji, w dużej mierze głęboką złość, ale uważam że każdy powinien ją przeczytać - mówi nasza klubowiczka. Dlatego polecamy, aby każdy mógł sam ocenić i zobaczyć jak żyje się jeszcze w XXI wieku.

Natomiast Planeta K to książka, w której autor, a zarazem główny bohater, Piotr Milewski przekazuje nam swoje spojrzenia mając za sobą pięcioletnie doświadczenie związane z pracą w japońskiej firmie. Przedstawia jak Japończycy prowadzą interesy, jak duże korporacje odbierają najmniejszy kryzys i zmiany na rynku, jak ciężko Japończykom zmienić swoje podejście, by dostosować się do panujących wokół zmian. Mam wrażenie, że opisywana firma K. to nie tylko zakład, to wręcz filozofia życia, to „Planeta”, na której jeśli już zdecydujesz się wylądować, trudno się od niej oderwać. Planuje ona nie tylko czas pracy swoich pracowników, ale także czas wolny. Praca zwykle nie kończy się wraz z wybiciem ustalonej godziny. Pożądane jest pozostanie dłużej i pracowanie w nadgodzinach, a później uczestniczenie też w nieformalnych, zakrapianych spotkaniach. Wszystko to oczywiście odbywa się kosztem życia rodzinnego, ocenia nasz klubowicz w swojej recenzji (całość do przeczytania w załączniku). Ponadto daną publikację czyta się szybko i lekko, aczkolwiek bez większych emocji – to zdanie przeważało w opiniach naszych uczestników. Dlatego polecamy do przeczytania przedstawionej lektury.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-17 09:23:58przez:
Opublikowano:2021-03-17 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1831

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie